V takto rozsáhlém území, kterým 7,5 km dlouhý intravilán bezesporu je, je nutné zvolit takový přístup k řešení, aby se jednalo o komplexní řešení neopomíjející jakýkoliv aspekt povodňového ohrožení a protipovodňové ochrany, a zároveň byl zachován potřebný detail navrhovaného řešení tak, aby na studii bylo možno bezprostředně navázat dalšími stupni projektové přípravy.
V rámci intravilánu Dolní Rovně je třeba identifikovat a řešit ty úseky, které jsou z hlediska povodňového ohrožení neproblematičtější. Není účelné a v podstatě ani možné a efektivní navrhovat úpravu celých 7,5 km Lodrantky v Dolní Rovni. Studie je z výše uvedených důvodů rozdělena do tří navazujících etap.
I. etapa, studie odtokových poměrů pro celý intravilán Dolní Rovně
- shromáždění a analýza veškerých potřebných podkladů
- studie odtokových poměrů pro celý intravilán
- vyhodnocení povodňového ohrožení
- nastavení koncepce a cílové úrovně protipovodňové ochrany
- identifikace lokalit či úseků pro řešení ve II. etapě (detailní návrh protipovodňových opatření)
- seznámení interesovaných obyvatel s výsledky 1. etapy a dalším pokračováním
II. etapa, návrh opatření
- detailní studie odtokových poměrů v problematických lokalitách (úsecích) a zpřesnění podkladů, jakožto podklad pro projekční práce
- detailní posouzení vybraných úseků drobných přítoků Lodrantky
- návrh protipovodňových (revitalizačních opatření), včetně všech potřebných parametrů a technického řešení
- projednání s dotčenými vlastníky a subjekty
III. etapa, projednání
- průběžné seznámení interesovaných obyvatel s navrhovanými opatřeními
- představení návrhů zastupitelstvu obce
- představení a projednání se správcem toku
- seznámení dotčených orgánů státní správy a MěÚ Holice se záměrem
- obeslání správců inženýrských sítí s žádostí o stanovisko
- projednání s majiteli dotčených pozemků
Na základě výsledků projednání je pak možno vyhodnotit realizovatelnost jednotlivých opatření. Vzhledem k dlouhému procesu projednávání, který není možno urychlit, je III. etapa řešena v rámci samostatného dokumentu včetně dokladové části.
V rámci studie jsou posuzovány také úseky vybraných přítoků Lodrantky v intravilánu Dolní Rovně. Jedná se o úseky soutoku s Lodrantkou po vnější okraj zástavby. V rámci I. etapy jsou vybrány úseky k detailnímu posouzení na základě poznatků z terénu, hydrologických dat a možnosti řešení v návaznosti na možné úpravy na Lodrantce. V II. etapě jsou vybrané úseky na základě detailního geodetického zaměření podrobeny posouzení odtokových poměrů, z kterého vychází případné návrhy. Pro přítoky proběhla také III. etapa.

Aktuálně
Tak konečně! Podívejte se na harmonogram zbrusu nových výzev v OPŽP na rok 2022. Zde.
22. března si každoročně připomínáme Světový den vody, vyhlášený OSN v roce 1992. Letošním tématem je „GROUNDWATER" s doprovodným tématem „Podzemní voda je neviditelná, ale její dopad je viditelný všude".
Národní plán obnovy myslí také na vodu a krajinu. Je otevřena velice štědře alokovaná výzva (1,75 mld Kč) na podporu efektivního hospodaření se srážkovou vodou na zastavěném území obcí a protipovodňových opatření se širokým využitím přírodě blízkých prvků. Příjem žádostí: 12. 1. 2022 - 31. 8. 2022. Více info zde.
Vánoce plné pohody, lásky, radosti a do nového roku 2022 pevné zdraví se spoustou štěstí přeje celý tým společnosti ENVICONS.
Náš velký projekt Implementace regionální strategie adpaptačních opatření, jehož součástí je také revitalizace Banínského potoka zaujal redakci iDnes. Na článek se můžete podívat zde.
MŽP posílá na adaptace měst a obcí na změnu klimatu další téměř 2 miliardy korun. Obce mohou podporu využít například na vybudování retenčních nádrží, propustných parkovišť nebo zelených střech. O dotace bude možné žádat od 12. ledna 2022 prostřednictvím Národního programu Životní prostředí. Podrobné informace zde.
Je zveřejněna první verze Pravidel pro žadatele a příjemce nového OPŽP. Na základě těchto nových Pravidel již je možné připravovat projekty. Dobrou zprávou je, že pro tůně, mokřady, revitalizace a renaturace vodních toků a niv je míra podpory 100 % z celkových způsobilých výdajů. Pravidla ke stažení zde.
61 miliard Kč pro Operační program životní prostředí bylo schváleno. Žadatelé a příjemci se v mnoha oblastech mohou těšit na průběžné kontinuální výzvy, kdy budou nastaveny vstupní parametry a dotace tak bude de facto nároková. V nově nastaveném OPŽP tak bude možné v maximální míře využívat jednotkové náklady, paušály, zjednodušené metody vykazování, které proces vyřízení žádosti výrazně urychlí.
Jsme ve finále! Všechny 3 naše přihlášené projekty postoupily do finále prestižní soutěže Adapterra Awards. Z více než stovky přihlášených projektů máme 3 v závěrečné fázi, kde se o přízeň hlasujících uchází 18 českých adaptačních projektů. Podpořte hlasováním Krajinný park Lítožnice, Přírodě blízká protipovodňová opatření v Písečné a Revitalizace městského náhonu u parku Ostrov v Semilech. Na všechny projekty se můžete podívat zde.
Právě začíná týden pro klima. Akce probíhají online i naživo v řadě měst a obcí po celé České republice. Co nás čeká se můžete podívat zde.