Předmětem projektové dokumentace je návrh revitalizačních opatření, která úzce vycházejí z vyhodnocení potenciálu lokality v rámci provedeného biologického průzkumu přírodní rezervace Údolí Plakánek.
V zájmovém území se nachází řada biotopů zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Záměr revitalizace údolí Plakánku bude působit pozitivně zejména pro druhy živočichů a rostlin, které jsou vázány na vodní prostředí. V současné době se v území nachází 3 rybníky a 2 drobné vodní plochy. U rybníků dochází k postupnému zazemňování v důsledku vysokého přínosu sedimentu z horních partiií údolí. Tento jev se postupem času projeví v úbytku živočichů a rostlin, které jsou vázány na rybniční ekosystém. Šetrné odbahnění rybníků, tak bude mít pozitivní dopad na celý jeho ekosystém.
Drobné vodní plochy v podobě tůní jsou dalším typem vodního prostředí, které bude lákat řadu vodních živočichů a rostlin. V současné době jsou v zájmovém území 2 tůně, přičemž u jedné dochází k poměrně intenzivnímu zanášení. Nově vybudované plochy tak doplní raná sukcesní stádia těchto biotopů.
V zájmovém území se nachází plochy s výskytem zákonem chráněného prstnatce májového. Tyto plochy jsou každoročně sekány z prostředků AOPK ČR. Problémem je zde špatná přístupnost v důsledku zanesených původních drenážních systémů. Ruční pročištění těchto systémů umožní lepší podmínky pro provádění managementu prstnatce a zároveň vzniknou další drobné vodní plošky.
Vybudování sedimentační přehrážky přispěje k výraznému zpomalení zanášení zejména vodních ploch a koryt vodních toků. V současné době je to jeden z velkých problémů této lokality. S tím je spojen i nadměrný vnos živin z výše položených úseků povodí Klenického potoka. Eutrofizace prostředí je dlouhodobým problémem a uvedeným záměrem nedojde k vyřešení tohoto problému, nicméně jednotlivými opatřeními dojde alespoň ke snížení vnosu živin do tohoto prostředí.
Stavba je rozdělena na 9 stavebních objektů, z nichž některé mají charakter nové stavby, jiné mají charakter oprav a udržovacích prací, případně terénních úprav.
SO 01 Revitalizace rybníka Černý – odbahnění, oprava hráze, výstavba nového bezpečnostního přelivu, výměna požeráku, návrh tůní na přítoku do nádrže.
SO 02 Revitalizace rybníku Obora – odbahnění, oprava hráze, oprava bezpečnostního přelivu a spadiště z BP, oprava vypouštěcího zařízení.
SO 03 Revitalizace rybníku Bílý – odbahnění, oprava opevnění hráze, oprava skluzu pod spadištěm ze sdruženého funkčního objektu.
SO 04 Sedimentační přehrážka – výstavba přehrážky vyzděná z pískovce na cementovou maltu.
SO 05 Tůně – vyhloubení dvou tůní o ploše do 300 m2 a hloubce do 1.5 m
SO 06 Doplňková opatření - v rámci tohoto stavebního objektu bude provedeno pročištění odvodňovacích příkopů, pročištění odpadního koryta od rybníka Černý a dále bude řešeno odvodnění stezky pro pěší u rybníka Obora.
SO 07 – HTÚ – uložení sedimentu vytěženého z rybníků Bílý a Černý. Celkem se bude jednat o množství cca 47 132 m3 sedimentu uloženého na ploše bývalé štěrkovny, pozemek p.č. 207 k.ú. Dobšín.
SO 08 – odvodňovací laguna – jedná se o dočasnou stavbu určenou k odvodnění sedimentu z rybníka Obora. Po odvodnění sedimentu budou pozemky navráceny do původního stavu. Zábor zemědělských pozemků nebude trvat déle než jeden rok. Půdorysná plocha laguny 18000 m2. Maximální výška hráze odvodňovací laguny je navržena 2,65 m.
Aktuálně
Hledáme posilu do týmu na pracovní pozici Projektant/ka, vodní hospodářství a krajinné inženýrství
Park Zdeňka Kopala v Litomyšli zvítězil v Ceně časopisu Intro. Projekt je oceňován za moderní a komplexní přístup ke spojení krajinné architektury s protipovodňovou ochranou. Více o realizaci zde.
Náš projekt Přírodě blízká protipovodňová ochrana v Dolním Újezdě je ve finále Adapterra Awards. Podpoříte nás svým hlasem?
Vydali jsme Katalog adaptačních opatření, brožuru plnou inspirace a ukázek realizací pro všechny, kdo chtějí řešit vodu a krajinu. Prohlédněte si online verzi zde.
Harmonogram výzev OPŽP na rok 2023: Podpora cílí mimo jiné na tvorbu nových a obnovu stávajících přírodě blízkých vodních prvků v krajině včetně sídel a na vegetační krajinné prvky. Dokument je ke stažení zde.
Vážení přátelé, kolegové a milí klienti. Přejeme Vám klidné a šťastné prožití vánočních svátků a do nového roku mnoho zdraví, štěstí, pohody a splnění osobních nadějí.
Místa připravená na klimatickou změnu i energetickou krizi. Zapojte se do hlasování v soutěži Adapterra Awards. Online hlasování potrvá na webu www.adapterraawards.cz až do 15. října
V boji proti suchu pomůže dohoda o spolupráci v péči o krajinu - Zástupci MZe a MŽP podepsali dohodu o spolupráci Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a MŽP o výměně informací a koordinaci při plánování a realizaci opatření v přírodě. Cílem je zvýšit ekologickou stabilitu a adaptovat krajinu na změnu klimatu a zajistit protierozní ochranu zemědělské půdy.