V takto rozsáhlém území, kterým 7,5 km dlouhý intravilán bezesporu je, je nutné zvolit takový přístup k řešení, aby se jednalo o komplexní řešení neopomíjející jakýkoliv aspekt povodňového ohrožení a protipovodňové ochrany, a zároveň byl zachován potřebný detail navrhovaného řešení tak, aby na studii bylo možno bezprostředně navázat dalšími stupni projektové přípravy.
V rámci intravilánu Dolní Rovně je třeba identifikovat a řešit ty úseky, které jsou z hlediska povodňového ohrožení neproblematičtější. Není účelné a v podstatě ani možné a efektivní navrhovat úpravu celých 7,5 km Lodrantky v Dolní Rovni. Studie je z výše uvedených důvodů rozdělena do tří navazujících etap.
I. etapa, studie odtokových poměrů pro celý intravilán Dolní Rovně
- shromáždění a analýza veškerých potřebných podkladů
- studie odtokových poměrů pro celý intravilán
- vyhodnocení povodňového ohrožení
- nastavení koncepce a cílové úrovně protipovodňové ochrany
- identifikace lokalit či úseků pro řešení ve II. etapě (detailní návrh protipovodňových opatření)
- seznámení interesovaných obyvatel s výsledky 1. etapy a dalším pokračováním
II. etapa, návrh opatření
- detailní studie odtokových poměrů v problematických lokalitách (úsecích) a zpřesnění podkladů, jakožto podklad pro projekční práce
- detailní posouzení vybraných úseků drobných přítoků Lodrantky
- návrh protipovodňových (revitalizačních opatření), včetně všech potřebných parametrů a technického řešení
- projednání s dotčenými vlastníky a subjekty
III. etapa, projednání
- průběžné seznámení interesovaných obyvatel s navrhovanými opatřeními
- představení návrhů zastupitelstvu obce
- představení a projednání se správcem toku
- seznámení dotčených orgánů státní správy a MěÚ Holice se záměrem
- obeslání správců inženýrských sítí s žádostí o stanovisko
- projednání s majiteli dotčených pozemků
Na základě výsledků projednání je pak možno vyhodnotit realizovatelnost jednotlivých opatření. Vzhledem k dlouhému procesu projednávání, který není možno urychlit, je III. etapa řešena v rámci samostatného dokumentu včetně dokladové části.
V rámci studie jsou posuzovány také úseky vybraných přítoků Lodrantky v intravilánu Dolní Rovně. Jedná se o úseky soutoku s Lodrantkou po vnější okraj zástavby. V rámci I. etapy jsou vybrány úseky k detailnímu posouzení na základě poznatků z terénu, hydrologických dat a možnosti řešení v návaznosti na možné úpravy na Lodrantce. V II. etapě jsou vybrané úseky na základě detailního geodetického zaměření podrobeny posouzení odtokových poměrů, z kterého vychází případné návrhy. Pro přítoky proběhla také III. etapa.
Aktuálně
Hledáme posilu do týmu na pracovní pozici Projektant/ka, vodní hospodářství a krajinné inženýrství
Park Zdeňka Kopala v Litomyšli zvítězil v Ceně časopisu Intro. Projekt je oceňován za moderní a komplexní přístup ke spojení krajinné architektury s protipovodňovou ochranou. Více o realizaci zde.
Náš projekt Přírodě blízká protipovodňová ochrana v Dolním Újezdě je ve finále Adapterra Awards. Podpoříte nás svým hlasem?
Vydali jsme Katalog adaptačních opatření, brožuru plnou inspirace a ukázek realizací pro všechny, kdo chtějí řešit vodu a krajinu. Prohlédněte si online verzi zde.
Harmonogram výzev OPŽP na rok 2023: Podpora cílí mimo jiné na tvorbu nových a obnovu stávajících přírodě blízkých vodních prvků v krajině včetně sídel a na vegetační krajinné prvky. Dokument je ke stažení zde.
Vážení přátelé, kolegové a milí klienti. Přejeme Vám klidné a šťastné prožití vánočních svátků a do nového roku mnoho zdraví, štěstí, pohody a splnění osobních nadějí.
Místa připravená na klimatickou změnu i energetickou krizi. Zapojte se do hlasování v soutěži Adapterra Awards. Online hlasování potrvá na webu www.adapterraawards.cz až do 15. října
V boji proti suchu pomůže dohoda o spolupráci v péči o krajinu - Zástupci MZe a MŽP podepsali dohodu o spolupráci Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a MŽP o výměně informací a koordinaci při plánování a realizaci opatření v přírodě. Cílem je zvýšit ekologickou stabilitu a adaptovat krajinu na změnu klimatu a zajistit protierozní ochranu zemědělské půdy.