Území, kde v průběhu roku 2016 vyrostl nový pražský rybník, se nachází na levém břehu Rokytky v katastrálním území Praha Vysočany a Hloubětín. Dříve bývala tato oblast zahrádkářskou kolonií. Po zahrádkářích zbývaly už jen betonové základy a celá lokalita byla velmi zarostlá a zanedbaná. Nový pražský rybník, jehož hladina těší návštěvníky od koncem léta 2016, nese jméno Zahrádky a jeho výstavba navázala na koncept využití tohoto území jako rekreačního parku.
Stavba nového rybníka proběhla v několika různých etapách, které zahrnovaly jak vyhloubení samotného rybníka a výstavbu technických objektů, tak revitalizaci okolního území i zeleně rostoucí v blízkosti vodní plochy.
Vodu z Rokytky přivádí do rybníka přivádět nový náhon tvořený dvěma částmi. První část, začínající u opraveného balvanitého skluzu, je zatrubněná, druhá část však již má charakter otevřeného koryta, kterým voda poteče přímo k rybníku. Otevřený úsek náhonu překlenou dva povalové mostky.
Po dokončení a napuštění zaujímá hladina nového rybníka plochu 2 800 m2 a jeho hloubka dosáhne maximálně 1,3 m. Rybník zadrží vodu o celkovém objemu 2 500 m3. Dno rybníka těsní jílová vrstva.
Spodní výpust rybníka Zahrádky tvoří otevřený dvojdlužový požerák. Požerák o velikosti 800 x 650 mm je navržen jako betonový, obložený dubovými fošnami. Výtok z požeráku je řešen obetonovaným potrubím, které se napojí na koryto Rokytky čelem z kamenné rovnaniny. Ta je urovnána k terénu a vyklínována tak, aby potrubí bylo zapuštěno do břehu a nebylo vidět. Výtok potrubí je součástí opevnění bezpečnostního přelivu tvořeného těžkým kamenným záhozem.
Bezpečnostní přeliv je realizován jako korunový s betonovými prahy obloženými kamenem. Samotnou konstrukci přelivu tvoří kamenná rovnanina z lomového kamene, která leží v štěrkopískovém loži.
Břehy náhonu i rybníka se osadí kvetoucí mokřadní vegetací.

Aktuálně
Plánujete projekt se zaměřením na realizaci přírodě blízkých protipovodňových opatření, hospodaření se srážkovou vodou, revitalizaci a renaturaci vodních toků, obnovu ekostabilizačních funkcí vodních a na vodu vázaných ekosystémů či realizaci přírodě blízkých opatření cílených na zpomalení povrchového odtoku vody a protierozní ochranu. Požádejte o dotaci na projektovou přípravu. Více informací zde.
Připojte se k inspirativní konferenci Zdravá a odolná krajina 4. listopadu 2020 online. Na programu bude vyhlášení vítězů Adapterra awards. Na závěr proběhne panelová debata "Přehrady vs. přírodní řešení zadržování vody v krajině" za účasti Bohumíra Janského, Petra Kubaly, Ladislava Mika, Zdeňka Vermouzka a Lukáše Řádka. Podrobný program a registrace zde.
Náš projekt je ve finále Adapterra awards. Budeme rádi za váš hlas. Hlasovat můžete zde.
V rámci projektu "Regionální strategie adaptačních opatření" (ReSAO) probíhá 2. etapa. Září bude ve znamení informačních setkání. Pozvánka na setkání zde. Informační leták zde.
Náš projekt na titulní straně Aktuálně.cz. V současné době se jedná o realizaci nejkomplexnějšího projektu zaměřeného na přírodě blízké zadržení vody v krajině. Důležitým aspektem je zde také podpora biodiverziy.
Není vám lhostejný stav naší krajiny, chcete se podílet na jejím zelpšování? Napiště nám, nabízíme 2 volné pracovní pozice: projektant, vodní hospodářství a krajinné inženýrství a odborný referent do oddělení studií, odborných analýz a koncepcí
Byla vyhlášena nová výzva OPŽP zaměřená na ochranu před povodněni. Jde o specifický cíl 1.3 - Zajistit povodňovou ochranu intravilánu. Celková finanční alokace je 1 mld Kč. Termín podání žádostí o dotaci od 3. 2. 2020 do 11. 1. 2021. Nejen v rámci této výzvy jsme připraveni nabídnout Vám naše služby. Více informací o výzvě zde.
Úspěšně pokračuje realizace jedné z největších a nejkomplexnějších revitalizačních staveb v Praze "Krajinářské úpravy soutoku Rokytky a Říčanského potoka" a navazující rozsáhlá obnova Lítožnických rybníků. Podívejte se na fotky ze stavby zde.