Předkládaná studie řeší návrhy protipovodňové a protierozní ochrany pro území sídliště Stromovka. Celá studie vychází z detailní analýzy území, tj. celého povodí, odkud může potenciálně probíhat odtok vody směrem k intravilánu. V další fázi je navrhováno koncepční řešení, které je z hydrotechnického hlediska funkční. Tento koncept je doplněn základním technickým řešením.
Hlavní výstupy předkládaného materiál je možno rozdělit do tří částí:
Vodohospodářský koncept, kde je navrhováno optimální hospodaření s vodou v území.
Hydrotechnický koncept, v němž je ověřen vodohospodářský koncept a je navržena funkční protipovodňová ochrana.
Urbanistický koncept, v rámci něhož jsou vodohospodářský a hydrotechnický koncept navázány na strukturu řešeného území a jeho budoucí využití. Na funkční vodohospodářské řešení je vhodné navázat také architektonicko-urbanistické řešení území. To je důležité, protože je účelné řešit pobytová místa pro obyvatele a rekreační funkci území v návaznosti na zastavitelné části povodí definované v územním plánu města a zároveň v návaznosti na obchvat Chrudimi a využití území je vhodné řešit ochranné prvky, jako například zeleň, přístupová místa do krajiny a samotné povodí, které bude do značné míry „odříznuté“ obchvatem.
Studie pracuje zejména s retencí vody v ploše povodí a to jak formou nádrží, tak i průlehů. Vzhledem k principu fungování průlehů a v podstatě také k omezeným možnostem odvodu vody z lokality dále do Chrudimky, je nutné zadržet co nejvíce vody a tím pádem je množství opatření značné. V rámci návrhu opatření je akcentována technická jednoduchost řešení. Studie se vyhýbá řešení mohutných technických objektů, které se do plochého území architektonicky nehodí.
Pro zájmové území je už zpracováno několik materiálů, a z tohoto důvodu nejsou v předkládané studii tyto informace zbytečně a samoúčelně opakovány.
Řešené povodí je natolik malé, že je možné drobnými opatřeními umístěnými v jednotlivých subpovodích snížit objem přímého odtoku.
V rámci studie je předloženo několik funkčních variant v závislosti na úrovni protipovodňové ochrany. Uvažována je také nulová varianta, tedy ponechání současného stavu a přijmutí rizika výskytu povodně.
V první řadě je třeba jasně definovat problém. Ten ani tak nespočívá v průchodu enormních průtoků údolnicí, jako spíše v nešťastné konfiguraci a využití údolního dna. Kromě lokality Na Šancích již nikde dále vážnější problém nenastává. Zejména panelový dům s č.p.1182, 1183 a 1184 byl vystavěn v "bezodtoké" sníženině, dle dostupných informací se zde v minulosti nacházel rybník (tuto informaci se ale nepodařilo dohledat v žádném mapovém podkladu). Dokonce zastáváme názor, že k zaplavení lokality by při intenzivní srážce došlo pouze z vlastního subpovodí sídliště (zejména ze zpevněných ploch) a komunikací, v případě, že by kanalizace nestačila vodu odvádět. Z tohoto důvodu se domníváme, že retence vod v jihovýchodní části povodí by situaci zcela nevyřešila.


Aktuálně
Plánujete projekt se zaměřením na realizaci přírodě blízkých protipovodňových opatření, hospodaření se srážkovou vodou, revitalizaci a renaturaci vodních toků, obnovu ekostabilizačních funkcí vodních a na vodu vázaných ekosystémů či realizaci přírodě blízkých opatření cílených na zpomalení povrchového odtoku vody a protierozní ochranu. Požádejte o dotaci na projektovou přípravu. Více informací zde.
Připojte se k inspirativní konferenci Zdravá a odolná krajina 4. listopadu 2020 online. Na programu bude vyhlášení vítězů Adapterra awards. Na závěr proběhne panelová debata "Přehrady vs. přírodní řešení zadržování vody v krajině" za účasti Bohumíra Janského, Petra Kubaly, Ladislava Mika, Zdeňka Vermouzka a Lukáše Řádka. Podrobný program a registrace zde.
Náš projekt je ve finále Adapterra awards. Budeme rádi za váš hlas. Hlasovat můžete zde.
V rámci projektu "Regionální strategie adaptačních opatření" (ReSAO) probíhá 2. etapa. Září bude ve znamení informačních setkání. Pozvánka na setkání zde. Informační leták zde.
Náš projekt na titulní straně Aktuálně.cz. V současné době se jedná o realizaci nejkomplexnějšího projektu zaměřeného na přírodě blízké zadržení vody v krajině. Důležitým aspektem je zde také podpora biodiverziy.
Není vám lhostejný stav naší krajiny, chcete se podílet na jejím zelpšování? Napiště nám, nabízíme 2 volné pracovní pozice: projektant, vodní hospodářství a krajinné inženýrství a odborný referent do oddělení studií, odborných analýz a koncepcí
Byla vyhlášena nová výzva OPŽP zaměřená na ochranu před povodněni. Jde o specifický cíl 1.3 - Zajistit povodňovou ochranu intravilánu. Celková finanční alokace je 1 mld Kč. Termín podání žádostí o dotaci od 3. 2. 2020 do 11. 1. 2021. Nejen v rámci této výzvy jsme připraveni nabídnout Vám naše služby. Více informací o výzvě zde.
Úspěšně pokračuje realizace jedné z největších a nejkomplexnějších revitalizačních staveb v Praze "Krajinářské úpravy soutoku Rokytky a Říčanského potoka" a navazující rozsáhlá obnova Lítožnických rybníků. Podívejte se na fotky ze stavby zde.