PPO Lozice - opatření navrhovaná v rámci studie
Intravilán Lozic tvoří kombinace souvislé a rozptýlené bytové zástavby. Dle TNV 75 2103 či dle Říha (2005) je adekvátní míra ochrany pro souvislou zástavbu Q50 a pro rozptýlenou zástavbu Q20. Pro zájmové území Lozic je zásadní rozdíl v počtu ohrožených obytných nemovitostí při Q20 a Q50 (viz tabulka výše). Na základě rozsahu záplavových území a počtu zasažených budov je odůvodnitelná ochrana na Q50. Historický klenbový most není třeba na průtok Q50 jakkoliv upravovat a je možno uvažovat i určité zanesení mostních polí. Pro bližší specifikaci efektivní úrovně PPO by bylo možné udělat další analýzy, nicméně jednoznačný požadavek obce je protipovodňová ochrana minimálně na Q50.
Návrh protipovodňových opatření předkládaný v této studii řeší ochranu Lozic na Q50 (61,2 m3/s). Hlavním cílem je ochrana bytové zástavby, doprovodným efektem může být ochrana hospodářských a nebytových objektů. Navrhované úpravy většinou řeší ochranu snížením povodňových hladin a z tohoto důvodu je pozitivní vliv také na povodeň větší než návrhovou. Dle vyhlášky 590/2002 Sb. je při ochraně na Q50 požadována bezpečnostní rezerva ochranných prvků 0,0 – 0,5 m. Jelikož návrh PPO spočívá zejména ve zkapacitnění koryta a snížení hladiny, nastavení bezpečnostní rezervy je problematické. Zároveň jsou úseky s limitní kapacitou zachovány a drobné inundace neohrožující zástavbu tolerovány.


Aktuálně
Plánujete projekt se zaměřením na realizaci přírodě blízkých protipovodňových opatření, hospodaření se srážkovou vodou, revitalizaci a renaturaci vodních toků, obnovu ekostabilizačních funkcí vodních a na vodu vázaných ekosystémů či realizaci přírodě blízkých opatření cílených na zpomalení povrchového odtoku vody a protierozní ochranu. Požádejte o dotaci na projektovou přípravu. Více informací zde.
Připojte se k inspirativní konferenci Zdravá a odolná krajina 4. listopadu 2020 online. Na programu bude vyhlášení vítězů Adapterra awards. Na závěr proběhne panelová debata "Přehrady vs. přírodní řešení zadržování vody v krajině" za účasti Bohumíra Janského, Petra Kubaly, Ladislava Mika, Zdeňka Vermouzka a Lukáše Řádka. Podrobný program a registrace zde.
Náš projekt je ve finále Adapterra awards. Budeme rádi za váš hlas. Hlasovat můžete zde.
V rámci projektu "Regionální strategie adaptačních opatření" (ReSAO) probíhá 2. etapa. Září bude ve znamení informačních setkání. Pozvánka na setkání zde. Informační leták zde.
Náš projekt na titulní straně Aktuálně.cz. V současné době se jedná o realizaci nejkomplexnějšího projektu zaměřeného na přírodě blízké zadržení vody v krajině. Důležitým aspektem je zde také podpora biodiverziy.
Není vám lhostejný stav naší krajiny, chcete se podílet na jejím zelpšování? Napiště nám, nabízíme 2 volné pracovní pozice: projektant, vodní hospodářství a krajinné inženýrství a odborný referent do oddělení studií, odborných analýz a koncepcí
Byla vyhlášena nová výzva OPŽP zaměřená na ochranu před povodněni. Jde o specifický cíl 1.3 - Zajistit povodňovou ochranu intravilánu. Celková finanční alokace je 1 mld Kč. Termín podání žádostí o dotaci od 3. 2. 2020 do 11. 1. 2021. Nejen v rámci této výzvy jsme připraveni nabídnout Vám naše služby. Více informací o výzvě zde.
Úspěšně pokračuje realizace jedné z největších a nejkomplexnějších revitalizačních staveb v Praze "Krajinářské úpravy soutoku Rokytky a Říčanského potoka" a navazující rozsáhlá obnova Lítožnických rybníků. Podívejte se na fotky ze stavby zde.