Ekosystém Zličínského potoka a jeho nivy je vystaven dlouhodobým negativním účinkům v důsledku vypouštění znečištěných odpadních vod specifického charakteru. Hlavním potenciálním zdrojem znečištění Zličínského potoka je provoz chemicko – technologické ČOV společnosti Klio, s.r.o., odkud jsou čištěné odpadní vody vypouštěny do zájmového recipientu. V důsledku dlouhodobých problémů s kvalitou vody Zličínského potoka a přítomnosti polutantů v navazující nivě toku si Magistrát hlavního města Prahy nechal vypracovat hydrobiologický monitoring lokality, jehož výsledky jsou náplní této práce. Cílem biomonitoringu bylo zodpovědět následující základní otázky:
1) Jak se chronické znečištění toku projevuje na vodních společenstvech živočichů vodního toku a v prostoru navazující nivy
2) Co je hlavním zdrojem znečištění Zličínského potoka
Hydrobiologický monitoring byl realizován v průběhu jednoho celého roku a pokryl všechna čtyři roční období. Monitoring se uskutečnil ve 4 návštěvách – 10.7.2013, 4.9.2013, 14.1.2014 a 2.4.2014. Při každé návštěvě byl procházen úsek Zličínského potoka od Velkého rybníka (ul. Dolňanská, Zličín) po rybník Strnad (Hostivice). Monitorovanými skupinami živočichů byli vodní bezobratlí (zoobentos a zooplankton), ryby a obojživelníci. Doplňkově byla pozornost věnována také dalším skupinám živočichů, vázaným do blízkosti vod. V tekoucích vodách byla pozornost věnována zejména zoobentosu a rybám, ve vodách stojatých (tůně a mokřady v nivě toku, rybníky) pak zoobentosu, zooplanktonu a obojživelníkům.
Aktuálně
Plánujete projekt se zaměřením na realizaci přírodě blízkých protipovodňových opatření, hospodaření se srážkovou vodou, revitalizaci a renaturaci vodních toků, obnovu ekostabilizačních funkcí vodních a na vodu vázaných ekosystémů či realizaci přírodě blízkých opatření cílených na zpomalení povrchového odtoku vody a protierozní ochranu. Požádejte o dotaci na projektovou přípravu. Více informací zde.
Připojte se k inspirativní konferenci Zdravá a odolná krajina 4. listopadu 2020 online. Na programu bude vyhlášení vítězů Adapterra awards. Na závěr proběhne panelová debata "Přehrady vs. přírodní řešení zadržování vody v krajině" za účasti Bohumíra Janského, Petra Kubaly, Ladislava Mika, Zdeňka Vermouzka a Lukáše Řádka. Podrobný program a registrace zde.
Náš projekt je ve finále Adapterra awards. Budeme rádi za váš hlas. Hlasovat můžete zde.
V rámci projektu "Regionální strategie adaptačních opatření" (ReSAO) probíhá 2. etapa. Září bude ve znamení informačních setkání. Pozvánka na setkání zde. Informační leták zde.
Náš projekt na titulní straně Aktuálně.cz. V současné době se jedná o realizaci nejkomplexnějšího projektu zaměřeného na přírodě blízké zadržení vody v krajině. Důležitým aspektem je zde také podpora biodiverziy.
Není vám lhostejný stav naší krajiny, chcete se podílet na jejím zelpšování? Napiště nám, nabízíme 2 volné pracovní pozice: projektant, vodní hospodářství a krajinné inženýrství a odborný referent do oddělení studií, odborných analýz a koncepcí
Byla vyhlášena nová výzva OPŽP zaměřená na ochranu před povodněni. Jde o specifický cíl 1.3 - Zajistit povodňovou ochranu intravilánu. Celková finanční alokace je 1 mld Kč. Termín podání žádostí o dotaci od 3. 2. 2020 do 11. 1. 2021. Nejen v rámci této výzvy jsme připraveni nabídnout Vám naše služby. Více informací o výzvě zde.
Úspěšně pokračuje realizace jedné z největších a nejkomplexnějších revitalizačních staveb v Praze "Krajinářské úpravy soutoku Rokytky a Říčanského potoka" a navazující rozsáhlá obnova Lítožnických rybníků. Podívejte se na fotky ze stavby zde.