Lokalita „Semanínská střelnice“ se nachází v okrese Ústí nad Orlicí na hranici s okresem Svitavy jižně od obce Semanín.
V minulosti byla plocha využívána jako střelnice pro Československou a po roce 1968 Sovětskou armádou. Tento způsob využívání dal vzniknout unikátní jemné mozaice různých nepravidelně narušovaných stanovišť, na která jsou vázány různé druhy organizmů, které v posledních desetiletích díky intenzifikaci zemědělství z krajiny rychle mizí . Od počátku devadesátých let nebylo toto území hospodářsky využívané. Díky absenci jakéhokoliv managementu došlo k masivnímu zarůstání náletovými dřevinami a expanzi nitrofilních druhů a travin. K celkové degradaci území přispělo i vyvážení organických zbytků (pravděpodobně močůvky nebo fekálií) v 90. letech a nelegální ukládání domovního a stavebního odpadu.
Projekt řeší obnovu degradovaných stanovišť; jsou navržena opatření, která zajistí potlačení nežádoucích vlivů (zarůstání dřevinami, expanze agresivních druhů rostlin), zlepšení podmínek pro existenci ohrožených druhů rostlin a živočichů a zlepšení podmínek pro zajištění péče o lokalitu v dlouhodobém pohledu. Cílem je zároveň toto území zatraktivnit pro širokou veřejnost.
Celková plocha, na které jsou opatření realizována je 159853,21 m2. V přiložených situacích jsou plánované zásahy jednotlivě znázorněny.





Aktuálně
Plánujete projekt se zaměřením na realizaci přírodě blízkých protipovodňových opatření, hospodaření se srážkovou vodou, revitalizaci a renaturaci vodních toků, obnovu ekostabilizačních funkcí vodních a na vodu vázaných ekosystémů či realizaci přírodě blízkých opatření cílených na zpomalení povrchového odtoku vody a protierozní ochranu. Požádejte o dotaci na projektovou přípravu. Více informací zde.
Připojte se k inspirativní konferenci Zdravá a odolná krajina 4. listopadu 2020 online. Na programu bude vyhlášení vítězů Adapterra awards. Na závěr proběhne panelová debata "Přehrady vs. přírodní řešení zadržování vody v krajině" za účasti Bohumíra Janského, Petra Kubaly, Ladislava Mika, Zdeňka Vermouzka a Lukáše Řádka. Podrobný program a registrace zde.
Náš projekt je ve finále Adapterra awards. Budeme rádi za váš hlas. Hlasovat můžete zde.
V rámci projektu "Regionální strategie adaptačních opatření" (ReSAO) probíhá 2. etapa. Září bude ve znamení informačních setkání. Pozvánka na setkání zde. Informační leták zde.
Náš projekt na titulní straně Aktuálně.cz. V současné době se jedná o realizaci nejkomplexnějšího projektu zaměřeného na přírodě blízké zadržení vody v krajině. Důležitým aspektem je zde také podpora biodiverziy.
Není vám lhostejný stav naší krajiny, chcete se podílet na jejím zelpšování? Napiště nám, nabízíme 2 volné pracovní pozice: projektant, vodní hospodářství a krajinné inženýrství a odborný referent do oddělení studií, odborných analýz a koncepcí
Byla vyhlášena nová výzva OPŽP zaměřená na ochranu před povodněni. Jde o specifický cíl 1.3 - Zajistit povodňovou ochranu intravilánu. Celková finanční alokace je 1 mld Kč. Termín podání žádostí o dotaci od 3. 2. 2020 do 11. 1. 2021. Nejen v rámci této výzvy jsme připraveni nabídnout Vám naše služby. Více informací o výzvě zde.
Úspěšně pokračuje realizace jedné z největších a nejkomplexnějších revitalizačních staveb v Praze "Krajinářské úpravy soutoku Rokytky a Říčanského potoka" a navazující rozsáhlá obnova Lítožnických rybníků. Podívejte se na fotky ze stavby zde.