Jedná se o menší rybník, s bohatě rozvinutým litorálním pásmem, napájený srážkovými vodami, který leží v nadmořské výšce 473 m na náhorní rovině v lesním komplexu Slavické obory, v k.ú. Licibořice 4 km severně od Nasavrk v Pardubickém kraji. Lokalita Boušovka byla díky výskytu evropsky významných druhů /např. vážka jasnoskvrnná (Leucorrhinia pectoralis)/ zapsána do Národního seznamu evropsky významných lokalit (EVL) v České republice, plocha nádrže o rozloze 1,226 ha je zároveň Zvláště chráněným územím - Přírodní památkou.
Doposud byl v PP Boušovka prováděn bezzásahový režim vyjma asanací poškození výpustného zařízení. Tento přístup se doposud jevil jako vhodný. V průběhu vývoje však nastal masivní nárůst rákosin. Zároveň byl patrný i nárůst natantních makrofyt, které tak porůstaly značnou část vodní hladiny, což vedlo k téměř úplné absenci volné hladiny. Tento stav byl připsán většímu zazemnění rybníka. V době zpracování dokumentace se blížil již ke dvěma třetinám oproti cca polovině vodní plochy z 80. a 90. let 20. století. Vývoj chráněného území nebyl, z pohledu hlavního předmětu ochrany, příznivý.
Předmětem dokumentace je revitalizace biotopů zahrnující rekonstrukci hráze (zejména návodních svahů) a objektu spodní výpusti, jejichž stav byl již havarijní. Dále dokumentace zahrnuje odtěžení sedimentu z prostoru zátopy.

Aktuálně
Plánujete projekt se zaměřením na realizaci přírodě blízkých protipovodňových opatření, hospodaření se srážkovou vodou, revitalizaci a renaturaci vodních toků, obnovu ekostabilizačních funkcí vodních a na vodu vázaných ekosystémů či realizaci přírodě blízkých opatření cílených na zpomalení povrchového odtoku vody a protierozní ochranu. Požádejte o dotaci na projektovou přípravu. Více informací zde.
Připojte se k inspirativní konferenci Zdravá a odolná krajina 4. listopadu 2020 online. Na programu bude vyhlášení vítězů Adapterra awards. Na závěr proběhne panelová debata "Přehrady vs. přírodní řešení zadržování vody v krajině" za účasti Bohumíra Janského, Petra Kubaly, Ladislava Mika, Zdeňka Vermouzka a Lukáše Řádka. Podrobný program a registrace zde.
Náš projekt je ve finále Adapterra awards. Budeme rádi za váš hlas. Hlasovat můžete zde.
V rámci projektu "Regionální strategie adaptačních opatření" (ReSAO) probíhá 2. etapa. Září bude ve znamení informačních setkání. Pozvánka na setkání zde. Informační leták zde.
Náš projekt na titulní straně Aktuálně.cz. V současné době se jedná o realizaci nejkomplexnějšího projektu zaměřeného na přírodě blízké zadržení vody v krajině. Důležitým aspektem je zde také podpora biodiverziy.
Není vám lhostejný stav naší krajiny, chcete se podílet na jejím zelpšování? Napiště nám, nabízíme 2 volné pracovní pozice: projektant, vodní hospodářství a krajinné inženýrství a odborný referent do oddělení studií, odborných analýz a koncepcí
Byla vyhlášena nová výzva OPŽP zaměřená na ochranu před povodněni. Jde o specifický cíl 1.3 - Zajistit povodňovou ochranu intravilánu. Celková finanční alokace je 1 mld Kč. Termín podání žádostí o dotaci od 3. 2. 2020 do 11. 1. 2021. Nejen v rámci této výzvy jsme připraveni nabídnout Vám naše služby. Více informací o výzvě zde.
Úspěšně pokračuje realizace jedné z největších a nejkomplexnějších revitalizačních staveb v Praze "Krajinářské úpravy soutoku Rokytky a Říčanského potoka" a navazující rozsáhlá obnova Lítožnických rybníků. Podívejte se na fotky ze stavby zde.